Kiedy projekt organizacji ruchu jest potrzebny?

Pexels / Pixabay

Dobrze przygotowany projekt organizacji ruchu – Warszawa niezbędny jest, jeśli prowadzisz jakiekolwiek prace i działania, które swoim zasięgiem obejmują drogi w tym mieście. Przeczytaj, kto i w jakich przypadkach potrzebuje takiego projektu.

Kto jest odpowiedzialny za organizację ruchu?

Za organizację ruchu na określonym odcinku drogi jest odpowiedzialny organ, który nim zarządza. Oczywiście ten przepis obowiązuje nie tylko dróg warszawskich, ale wszystkich dróg w całej Polsce. Jeśli droga jest publiczna, będzie to:

  • prezydent miasta;

  • starosta;

  • marszałek województwa;

  • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

W przypadku dróg prywatnych (np. należących do wspólnot mieszkaniowych), za organizację ruchu również odpowiada zarządca, czyli w praktyce właściciel. W praktyce ruch organizuje np. administracja lub inny reprezentant właściciela.

Organizacja ruchu na drodze przebiega zgodnie z projektem organizacji ruchu, czyli dokumentacją techniczną, która uwzględnia wszystkie istotne kwestie w tym zakresie (np. oznakowanie poziome i pionowe, sygnalizację świetlną itp.).

Kto wykonuje projekt organizacji ruchu?

Dokumentacji technicznej obejmującej organizację ruchu nie wykonują urzędnicy ani właściciele. Organ odpowiedzialny lub właściciel drogi zleca wykonanie takiej dokumentacji wyspecjalizowanej firmie.

Żeby sporządzić projekt organizacji ruchu, trzeba mieć doświadczenie, a także odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia dokumentacji technicznej obejmującej zagadnienia związane z organizacją ruchu. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w wykonywaniu takich projektów zarówno na zlecenia prywatne, jak i dla organizacji państwowych.

Kiedy projekt organizacji ruchu jest niezbędny?

Projekt organizacji ruchu jest wymagany zawsze w przypadku prac, które w jakikolwiek sposób oddziałują na ruch drogowy, w tym pieszy i rowerowy. Roboty nie muszą wcale wiązać się pracami na drogach – obejmują również prace budowlane czy przyłączeniowe, a także inne sytuacje.

Dokumentacja jest wymagana w przypadku zajęcia pasa ruchu drogowego, ale także chodnika czy drogi dla rowerów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*